Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Wizyty studyjne

Gmina Kowala w Górniczej Wiosce

W dniach 19-20 października odwiedziła nas kolejna grupa zorganizowana, która skorzystała z usług wsi tematycznej Górnicza Wioska. Nasi goście z gminy Kowala (województwo mazowieckie) spędzili z nami dwa dni w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie BUKO.

Wizyta studyjna do wsi tematycznej Górnicza Wioska odbyła się w ramach unijnego projektu ?Pomoc społeczna bardzo często skuteczna` realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Gminy w Kowali. Wyjazd do Piły był uwieńczeniem wielomiesięcznych wysiłków szkoleniowych tej grupy. Po przejściu cyklu szkoleń z przedsiębiorczości z elementami ekonomii społecznej mogli na własne oczy zobaczyć jak działa stowarzyszenie prowadzące wioski tematyczne w Borach Tucholskich. W trakcie dwudniowej wizyty w Górniczej Wiosce nasi goście skorzystali ze szkoleń praktycznych z tworzenia biżuterii z wełny i filcu, ozdób z cukru na torty oraz tworzenia świec z wosku pszczelego. Wzięli też udział w grze terenowej `Kuferek Wilhelma Krugera` oraz zwiedzili kopalnię Montania. Wieczorem wcielili się w gości weselnych z lat 30. i wzięli udział w biesiadzie borowiacko-śląskiej pt. `Wesele Sztygara`, na której skosztowali tradycyjnych potraw śląskich i borowiackich, tańczyli, śpiewali i dobrze się bawili. Drugiego dnia wizyty odwiedzili Wioskę Miodową.

Mamy nadzieję, że wizyta we wsiach tematycznych gminy Gostycyn oraz pozytywne doświadczenia i wrażenia przyczynią się do powstania podobnych inicjatyw społecznych w gminie Kowala.

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl