Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Badania archeologiczne

Zbadamy Burchat - kolebkę Gostycyna

W sierpniu rozpoczynamy badania archeologiczne grodziska Burchat.

Tajemnicze pozostałości grodziska w centrum miejscowości Gostycyn - tzw. `Burchat` w tym roku doczeka się badań archeologicznych. Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie BUKO pozyskało środki finansowe na przeprowadzenie badań archeologicznych grodziska datowanego na XII/XIII wiek. Badania przeprowadzone zostaną w sierpniu 2014 roku i odpowiedzą na pytania dotyczące naszej przeszłości.

Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, przychylności i zaangażowaniu w sprawę właściciela gruntu na którym znajduje się grodzisko p. Tomasza Gryndy, w tym roku przeprowadzone zostaną szerokopłaszczyznowe badania archeologiczne pozostałości średniowiecznego grodziska będącego kolebką miejscowości i gminy Gostycyn. Pomimo faktu istnienia od setek lat w centrum Gostycyna pozostałości średniowiecznego grodziska nie przeprowadzono do tej pory szczegółowych badań archeologicznych tego miejscu. Wspólnie z właścicielem gruntu p. Tomaszem Gryndą mamy nadzieję, że tegoroczne badania odpowiedzą na szereg pytań dotyczących zamierzchłych czasów i początków miejscowości Gostycyn, pozwolą na określenie możliwości rekonstrukcji starego grodu oraz stworzenia w nowatorski i atrakcyjny sposób głównej atrakcji turystycznej Gostycyna - czyli `Grodu Burchat`. Badania archeologiczne przeprowadzą archeolodzy z Bydgoszczy przy wsparciu mieszkańców Piły doświadczonych w kilkuletnim prowadzeniu prac badawczych podziemnych kopalń w Pile.

Jeśli jesteście zainteresowani historią lokalną oraz efektami `odkrywania przeszłości` to zapraszamy do odwiedzenia grodziska `Burchat` w sierpniu 2014 roku. Jeśli nie będziecie mogli pojawić się osobiście i podejrzeć pracy archeologów to nic straconego. W trakcie prowadzenia prac badawczych na naszej stronie internetowej buko.org.pl na bieżąco zamieszczać będziemy tzw. fotorelację z prowadzonych prac oraz prezentować efekty badań.

Zapraszamy do odkrywania naszej wspólnej przeszłości

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl